امروز: دوشنبه 25 شهریور 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت بیماریهای منتقله از راه آب و غذا

پاورپوینت بیماریهای منتقله از راه آب و غذا دسته: پاورپوینت
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 958 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 41

دانلود پاورپوینت بیماریهای منتقله از راه آب و غذا بررسی بیماریهای منتقله از راه آب و غذا پاورپوینت جامع و کامل بیماریهای منتقله از راه آب و غذا کاملترین پاورپوینت بیماریهای منتقله از راه آب و غذا پکیج پاورپوینت بیماریهای منتقله از راه آب و غذا مقاله بیماریهای منتقله از راه آب و غذا تحقیق بیماریهای منتقله از راه آب و غذا

قیمت فایل فقط 13,200 تومان

خرید

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

 قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 41 صفحه

به نام خدا به نام خدا

بیماریهای منتقله از راه آب و غذابوتولیسم‌ تعریف بیماری :
بوتولیسم‌ عبارت‌ است‌ از یك‌ نوع‌ مسمومیت‌ غذایی‌ جدی‌ ولی‌ غیر مسری‌ كه‌ معمولاً در اثر خوردن‌ غذای‌ آلوده‌ به‌ سمی‌ كه‌ شدیداً دستگاه‌ عصبی‌ را متأثر می‌سازد، رخ‌ می‌دهد.


. سه نوع بوتولیسم وجود دارد :
بوتولیسم منتقله با غذا ( بوتولیسم کلاسیک ) زخم بوتولیسم و بوتولیسم روده ای ( بالغین و نوزادان )‌ . محل تولید سم بوتولیسم در اشکال فوق متفاوت است ولی در هر سه شکل بیماری فلج شل ، که نتیجه تأثیر سم بر روی نورون های عصبی است ، ایجاد می شود . بوتولیسم غذایی:
یک مسمومیت شدید است که در اثر خوردن سم بوتولیسم با غذا به وجود می آید . بیماری با نشانه های ضایعات حاد و دو طرف اعصاب جمجمه و ضعف یا فلج پایین رونده آنها تظاهر می یابد . مشکل بینایی ( تار بینی یا دو بینی )‌، اشکال در بلع و خشکی دهان اولین شکایتهای بیمار است . در دنباله این نشانه ها در حالی که بیمار هوشیار است ممکن است فلج شل دو طرفه پائین رونده به وجود آید . در مراحل اولیه بیماری ممکن است استفراغ ، یبوست و یا اسهال نیز دیده شود . معمولاً‌ تب دیده نمی شود. و بهبودی ممکن است برای ماهها طول بکشد .
علائم شایع
علایم‌ زیر معمولاً 36-18 ساعت‌ پس‌ از خوردن‌ غذای‌ آلوده‌ رخ‌ می‌دهند: تار شدن‌ دید، یا دو تا دیدن‌ افتادن‌ پلك‌های‌ چشم‌ خشك‌ شدن‌ دهان‌ خورده‌ خورده‌ صحبت‌ كردن‌ مشكل‌ در قورت‌ دادن‌ غذا یا مایعات‌ استفراغ‌ و اسهال‌ ضعف‌ دست‌ها یا پاها، كه‌ نهایتاً ممكن‌ است‌ به‌ فلج‌ نیز بیانجامد. تب‌ وجود ندارد. توانایی‌های‌ ذهنی‌ دچار اختلال‌ نمی‌شوند.

علایم‌ زیر در شیرخواران‌ رخ‌ می‌دهند: یبوست‌ شدید گریه‌ ضعیف‌ ناتوانی‌ در مكیدن‌ پستان‌ مادر
علل بیماری

عفونت‌ غذاها (عمدتاً كنسروی‌)، با باكتری‌ كلستریدیوم‌ بوتولینوم‌. این‌ باكتری‌ در غذای‌ آلوده‌ یا خوب‌ پخته‌ نشده‌ رشد می‌كند. با رشد این‌ باكتری‌ در غذا، سم‌ قدرتمندی‌ تولید و ترشح‌ می‌شود كه‌ توانایی‌ جذب‌ از دستگاه‌ گوارش‌ و گسترش‌ به‌ دستگاه‌ عصبی‌ مركزی‌ را دارد.

غذاهایی‌ كه‌ با ‌ باعث‌ بوتولیسم‌ شوند :
سبزیجات‌ و میوه‌هایی‌ كه‌ در خانه‌ كنسرو می‌شوند، ماهی‌، گوشت‌، سوسیس‌ خوب‌ پخته‌ نشده‌، گوشت‌ دوده‌ داده‌ و محصولات‌ لبنی‌ در شیرخواران‌ زیر یك‌ سال‌، عسل‌ خام‌ یا سایر غذاهای‌ پخته‌ نشده‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ بوتولیسم‌ شوند. این‌ باكتری‌ امكان‌ دارد زخم‌ را نیز آلوده‌ سازد و سم‌ ترشح‌ كند.    عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

شیرخواران‌
كنسروهای‌ خانگی‌. به‌ خصوص‌ باید مراقب‌ باقلا و لوبیای‌ سبز بود. پیشگیری

اگر قسمتی‌ از قوطی‌ كنسرو بیرون‌ زده‌ است‌، یا اینكه‌ محتویات‌ آن‌ رنگ‌ یا بوی‌ عجیبی‌ دارند، اصلاً لب‌ به‌ آن‌ نزنید. هیچگاه‌ غذایی‌ كه‌ قطعاً مشخص‌ نیست‌ خوب‌ پخته‌ یا كنسرو شده‌ است‌ را نخورید. هیچگاه‌ به‌ شیرخواران‌ غذای‌ حاوی‌ عسل‌ را برای ضد سرفه‌ ندهید. جوشاندن‌ غذا می‌تواند از بوتولیسم‌ پیشگیری‌ كند. اگر مشكوك‌ به‌ بوتولیسم‌ هستید، با مركز بهداشت‌ نزدیك‌ محل‌ خود تماس‌ بگیرید. در صورت‌ قطعی‌ شدن‌ مسأله‌، باید از طریق‌ رسانه‌ها اطلاع‌رسانی‌ كرد و غذاهای‌ آلوده‌ را نیز از مغازه‌ها جمع‌آوری‌ نمود.

   عواقب‌ مورد انتظار
با اقدام‌ فوری‌، پیامد بیماری‌ خوب‌ است‌. هر چه‌ قدر مقدار سم‌ ورودی‌ بیشتر باشد، علایم‌ زودتر آغاز می‌شوند و وضعیت‌ بیمار نیز خطرناك‌تر خواهد بود. میزان‌ كلی‌ مرگ‌ومیر 25%-10% است‌.    عوارض‌ احتمالی


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

قیمت فایل فقط 13,200 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود پاورپوینت بیماریهای منتقله از راه آب و غذا , بررسی بیماریهای منتقله از راه آب و غذا , پاورپوینت جامع و کامل بیماریهای منتقله از راه آب و غذا , کاملترین پاورپوینت بیماریهای منتقله از راه آب و غذا , پکیج پاورپوینت بیماریهای منتقله از راه آب و غذا , مقاله بیماریهای منتقله از راه آب و غذا , تحقیق بیماریهای منتقله از راه آب و غذا

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر